Somalı Çepni Boydaşlar Birlik ve Dayanışma Gecesi Yaptı – Çepni Boyu

Somalı Çepni Boydaşlar Birlik ve Dayanışma Gecesi Yaptı

Soma Çepni Boyu Derneği ile 2022 yılında birliğini gerçekleştiren Somalı Çepni Boydaşlarımız birlik ve dayanışma gecesi düzenledi.

Soma’da Çepniler arasındaki dayanışmayı ve birlikteliği sağlamak amacıyla bu yıl birincisi gerçekleştirilen “Birlik ve Dayanışma Gecesi” etkinliği gerçekleştirildi.

Çepni Kültürünü Koruma Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından Soma Ticaret Odası’nda organize edilen dayanışma etkinliğine, Soma ve civar köylerde yaşayan Çepniler bir araya gelerek birliktelik mesajı verdi.

Çepni Kültürünü Koruma Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği başkanı Şenol Duran, “Türk Hun imparatorluğunun Kaanı Oğuz han’ın torunu Gökhanın oğlu Çepniler Türkmenistan’nın batısından Selçuklu akınları ile Anadolu’ya gelmişler. Danişmentliler ile birlikte Haçlılarla savaşan ilk Türk Oğuz Boyu olmuştur. 13.yy da Karadeniz de Rum imparatorluğu ile savaşa giren çepniler, savaşı kazanarak bu bölgenin Türkleşmesinde öncülük yapmışlardır. Fatih Sultan Mehmet’in yanında İstanbul’u feth eden ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk muhafız alayını oluşturan Çepni beylikleri Sakarya Meydan muharebesinde üstün savaş başarısı sergileyerek şu anki Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasına vesile olmuştur” dedi.

Çepni toplumu arasındaki dayanışmayı artırmak ve seslerini daha fazla duyurmak istediklerini belirten başkan Duran, “Anadolu Türkmenleri içerisinde önemli bir yer tutan ve birçok Türk devletinin kurulmasına öncülük eden Çepni Türkmenleri olarak birlik ve beraberlik içerisinde yaşamlarımızı sürdürüyoruz. Anadolu’nun dört bir tarafında hep var olan bir toplumuz. Soma’da da büyük bir Çepni topluluğumuz var. Derneğimizle birlikte Soma’daki tüm Çepnilerin bir çatı altında toplanması hedeflendi. Bu topluluğumuzla birlikte dernek çatısı altında artık daha güçlüyüz. Birlik ve beraberlik içerisinde dayanışmalarımızı daha da artıracağız. Biz de yönetimimizle birlikte bu birlikteliği devam ettirmek için gayret edeceğiz. Gecemizin amacı hayatını savaş meydanlarında geçiren tüm cephelerde yakınlarını şehit veren Çepnilerin bu ülke de daha refah içinde yaşamasını sağlamaktır. Geceye destek veren İzmir ve İstanbul Çepni Derneği başkanlarına, Soma Ularca ve Karaçam Çepnilerimize, Çepni Boyunun Piri Mürşidi Seyit Köse Süleyman evlatlarından posnişen pirimiz Naci Yüksel Dedemize, Sanatçılarımız Cem Türe, Murat Yıldız, Cemile Süer, Saz ozanımız Ersun Beyaz Kuş beye ve katılımlarından dolayı tüm Soma halkına, esnaflarımıza ve özellikle bu gecenin hazırlanmasında büyük katkıları olan Kadın kolları başkanımız Gülnaz Metin hanımefendi ile yönetimdeki arkadaşlarımıza teşekkür ederim” dedi.

Program sonunda sanatçılar Cem Türe, Murat Yıldız ve Cemile Süer tarafından Türküler söylendi. Karaçam ve Ularca Köyü semah ekibi katılımcılara unutulmaz bir gece yaşattı.

Kaynak: Soma Gündem

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir