Giresun ve Küresünni Çepnilerinin Ortak Bağı “Keledoş” Çorbası – Çepni Boyu

Giresun ve Küresünni Çepnilerinin Ortak Bağı “Keledoş” Çorbası

Ercan KANDEMİR

Çepni Boyu’nun kültürel değerlerini araştırmaya ve sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. Sosyal medya sayesinde uzak coğrafyalardaki akrabalarımızla yaşantımızı paylaşmak çok kolay oluyor. Unutulan değerler, bağlar tekrar canlandırılabiliyor.

Facebook’da yer alan ÇEPNİ BOYU ARAŞTIRMALARI grubumuzda ülkemizin dört bir yanındaki Çepni boydaşlara yöresel yemeklerinin fotoğraflarını göndermelerini istedik. Yapılan yorumlarda Giresun Çepnileri ile, Van ve İran’da (Güney Azerbaycan) yaşayan Küresünni Çepnilerinin ortak bir mutfak kültürünü keşfettik. Bu ögeye verilen ismin aynı olması da Küresünnilerin, Giresun’dan gittikleri tezini destekler nitelikte.

Kələdoş Çorbası

İbrahim Karael, Van ve Güney Azerbaycan Çepnilerinin yaptığı keledoş çorbasını bizimle paylaştı. Kelekoş da denilen Çepni mutfak kültürüne ait ögenin Giresun’da da yapıldığını öğrendik. Ercan Bahtiyar Bayram yaptığı yorumda bu yemeği Giresun Çepnilerinin cellecoş adıyla anıldığını söyledi ve lezzetli bir tarif verdi: “Süzme yoğurt, sarımsak ve ekmekle karıştırılıp üzerine tereyağı yakılarak yapılır.”

Uzak coğrafyalarda yaşayan Çepnilerin değerlerini keşfetmeye ve benimsemeye devam ediyoruz.

İşte Keledoş çorbası tarifi ve yapılışı:

Gerekli malzemeler

  1. Kavurma eti
  2. Yarım su bardağı nohut
  3. 1 su bardağı den(Buğday-Döğme)
  4. yarım su bardağı yeşil mercimek
  5. İki avuç ak pancar
  6. 3 yemek kaşığı tere yağı
  7. 2 su bardağı kurut

Yapılışı

Nohut ve döğme bir tencerede haşlanmaya bırakılır. Pişmesine yakın yeşil mercimek konur, hepsi piştikten sonra içine akpancar ve kavurma eti konur. 10-15 dakika kaynatılır. Malzeme iyice pişer, ezilmiş kurut kaynayan tencereye dökülür muhallebi kıvamına gelinceye kadar pişirilir. Ocaktan indirilir, üzerine tereyağı konulur bu yağ yemeğin sıcağı ile erir daha sonra servis yapılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir