Doğu Karadeniz’in Çepni Başkenti Ordu – Çepni Boyu

Doğu Karadeniz’in Çepni Başkenti Ordu

Ercan KANDEMİR

Ordu, son yıllarda Karadeniz’in ışıltısı olarak kendini geliştirmekte. Her Ordu’ya geldiğimde kendimi huzurlu hissederim. Tarihi kimliğiyle de beni büyüler Ordu.

Ordu’yu kim fethetti diye sorulduğunda ne cevap verirsiniz ? Ordu bir başkentti aslında. Emiroğulları Beyliği’nin başkenti.

Ordu’yu fetheden Emiroğulları Beyliği; Mesudiye Kaleköy’de kurulmuş, Danişmendli Devleti’nin bakiyesiydi.

Hami KANDEMİR’in “Bir Çepni İli Ordu” yazısında da gördüğümüz üzere tüm Ordu ilçelerine hakim bir boydan bahsediyoruz.

Hatta adını dahi Çepnilerin ordusundan alan bir il. Emiroğulları Beyliği’nin hükümdarı Süleyman Bey, Giresun’u fethetmek için Eskipazar mevkiinde on bin atlı asker toplamıştı. İl adını da buradan alıyor. Türk şehircilik geleneğine göre de ordunun ve devletin olduğu şehre ordu-balık denmektedir. Çepniler aslında bu geleneği de sürdürmüşler, günümüze de taşımışlardır.

Biz 2012 yılında ülke ve dünya genelinde Çepnilere ulaşmak, iletişim kurmak için Çepni Boyu Birliği Hareketi’ni başlatanlarız. Yıllardır Ordu’muza çalışmalarımızda yer vermekteyiz. Ancak daha fazla ilimize ağırlık vererek Ordu’da unutulan Çepni Türk kimliğini hatırlatmak ve benimsetmek tarihin bize yüklediği sorumluluktur. Çünkü kök kimliğini hatırlamayanlar benliğinden kopar ve nereye gideceği belli olmaz.

Bu güzel şehrin insanları tarihine daha fazla sahip çıkacaktır elbette. Yeni yazılarımızda buluşmak üzere…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir