Dolar : Alış : 3.8591 / Satış : 3.8660
Euro : Alış : 4.5511 / Satış : 4.5593
HAVA DURUMU
hava durumu

trabzon17°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 167 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

YYÜ Van’daki Küresünnileri Araştıracak

02 Aralık 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Çepni Yerleşimleri»Doğu Anadolu»YYÜ Van’daki Küresünnileri Araştıracak
YYÜ Van’daki Küresünnileri Araştıracak

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’ni ziyaret eden Küresünniler Derneği Yönetim Kurulu üyelerinin talebi üzerine Rektör Peyami Battal, Van’da yaşayanküresünnilerin araştırılması ve bunun kitap haline getirilmesini sağlayacaklarını söyledi.

Yaklaşık 100 yıl önce sünni oldukları gerekçesi ile zulme uğrayan, bu sebeple İran’ın batı Azeryacan bölgesinden göç ederek Van ve çevresine yerleşen Küresünniler, YYÜ’nün araştırma konusu oluyor.

Konuyla ilgili olarak bilgi veren Küresünniler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ferhat Atacan, bu çalışmanın aşiretleri açısından çok büyük bir önem taşıdığını dile getirdi. Tarih ve kültürleri bakımından Van’ın önemli bir temel taşı olduklarını da sözlerine ekleyen Atacan,” Rektörümüz Prof.Dr. Peyami Battal’ı ziyaretimiz esnasında düşüncemizi sunduk. Van’da 100 yıldan beridir varlığını sürdüren ve nüfusu 100 binin üzerinde olan Türk aşireti Küresünnilerin bugüne kadar tarih ve kültürleri bakımından araştırılmadığını, bunun artık ortaya konması gerektiğini söyledik. Hocamız Battal, Küresünnilerin bölgedeki önemine değinerek öneriyi en kısa sürede hayata geçireceklerini söyledi. Sayın Battal, Küresünniler ile birlikte diğer aşiretlerinde aslında araştırılması gerektiğini ve oluşturdukları güzel yaşam birlikteliklerinin işlenmesini sağlayacaklarını da aktardı. Hizmetleri ile güzel bir üniversite kazandıran rektörümüz, küresünniler hakkında yapılacak araştırmaların ardından bu bilgileri kitap haline getireceklerini de belirtti. Bu topluluğumuz açısından hem sevindirici hem de tarihi bir olaydır” dedi.

Rektör Battal’ı makamında ziyaret eden Küresünniler Derneği Yönetim Kurulu üyeleri, el yapımı hazırlanan şilti takdim ederek hatıra fotoğrafı çektirmeyi de ihmal etmediler.

 

http://www.gazetevan.com/108399-yyu-vandak-kuresunnileri-arastiracak.html

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler : ,
TemaFabrika