Dolar : Alış : 3.8591 / Satış : 3.8660
Euro : Alış : 4.5511 / Satış : 4.5593
HAVA DURUMU
hava durumu

trabzon17°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 167 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şalpazarı’nda Taş Mecisi

09 Haziran 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Çepni Kültürü»Karadeniz»Şalpazarı’nda Taş Mecisi
Şalpazarı’nda Taş Mecisi

Meci, imece ile aynı manaya geliyor. Türk yaşamında imece, insanların gönüllü olarak el birliği ile bir işi görmesi anlamına gelir.

Köy ve kırsal yerleşimlerde pek çok iş imece usulü ile yapılır. Bir kişinin tarlasını belleme, yapılacak olan bir evin taşını, kumunu, çakılını, briketini, tuğlasını taşıma, köyde su kanalı açma, köyde bir işin görülmesi için para toplama v.b. ortaklaşa yapılan işler imece usulü ile yapılır.

Peki Çepni yurdu Şalpazarı’nda taş mecisi nasıl yapılır ?

Bir aileye ev yapılacak olduğu zaman köy halkı veya mahalle komşuları o ailenin ev malzemelerini taşımak için karar alırlar. Yapılacak evin taşlarını taşımak için herkes taş taşıma semerini alır ve karardaki güne ve saate uyularak işe başlanır.
Taş taşıma semeri ahşaptan yapılır. Yaklaşık bir metrelik tahtanın bir yüzüne dikey 30-40 cm uzunluğunda bir tahta Taş taşıma semeridaha çakılır ve alttan bu tahtaya bir de destek çakılır. Bir yüzüne dikey tahta çakılan tahtanın diğer yüzüne de sırta girinmek için bağ yapılır

Tabi taş mecisi olur da Türk’ün kadim çalgıları olmaz mı ? Şalpazarı’nda, taş mecisi kararı alınırken o kararda kemençecinin kim olacağına da karar verilir. Taş; taş taşıma semerine yüklenir, kemençe çalar, taşın ağırlığı unutulur…

Şalpazarı Eğitim Kültür Sanat ve Turizm Derneği; taş mecisi, tarla belleme gibi imece ile yapılan işleri Şehit Deniz Er Alper AL 5 . Çocuk ve Gençlik Festivali’ndeki etkinliklerde tekrar hatırlara getirdi ve bu sosyal hayatımızdaki zenginlikleri bilmeyen yeni kuşaklara öğretti.

Şalpazarı Eğitim Kültür Sanat ve Turizm Derneği’ne, artık önemini yitiren ve çok az uygulanan imece usullerini bir etkinlik havasında halkımıza tekrar gösterdiği için Gündem Yazar Şalpazarı adına teşekkür ederiz.

Şalpazarı’nda yerel bir haber sitesinin sahibi Fatih MUHCU’nun çekimiyle taş mecisi:

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler : , , ,
TemaFabrika