Dolar : Alış : 3.8591 / Satış : 3.8660
Euro : Alış : 4.5511 / Satış : 4.5593
HAVA DURUMU
hava durumu

trabzon17°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 167 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şalpazarı’nda Kalandar Nedir Nasıl Olur ?

14 Ocak 2017 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Çepni Kültürü»Karadeniz»Şalpazarı’nda Kalandar Nedir Nasıl Olur ?
Şalpazarı’nda Kalandar Nedir Nasıl Olur ?

Yücel KAYA

ŞAPAZARI’NDA GALANDAR

Galandar, yöresel takvimdeki aylardan birisidir. 14 ocakta girer 13 ocakta biter. Pek çok yerde galandar yılbaşı olarak kabul edilse de Şalpazarı’nda takvim 14 martta başlar. Rumi takvimde yılın ilk ayı marttır.[1] Galandar ise Trabzon genelinde  yılbaşı olarak kutlanır.

Çevre ilçelerdeki galandar gecesi kutlamalarını yaptığım araştırmalarda tespit edemdim. Sorup soruşturduğum yaşlıların hiç biri 13 ocağı 14 ocağa bağlayan gece yapılan eğlencelerin, kapı kapı gezmelerin yapılmadığını söylediler. Bu tür etkinlikleri çevre ilçelerden biliyorlardı ama bizde yapılmadığını belirttiler. Bu Şalpazarı’nda galandar uygulaması olmadığı anlamına gelmiyor.

Şalpazarı’ndaki en önemli galandar geleneği, galandar bozmadır. O gün sabahtan eve dışardan ilk gelen kişi evin galandarını bozmuş olur. Bu kişi besmeleyle eve girer. Bir avuç su alarak tereğe serper. Böylece galandar bozulmuş olur.

Galandar herkese bozdurulmaz , genellikle önceki yıllarda denenmiş kişiler eve çağrılır. Çünkü galandarı bozan kişi hayırlı biri ise o yıl işler güzel gider, hayvanlar bereketli olur. Hayırsız biri ise dertten sıkıntıdan kurtulunmaz.  Bu konuda duyarlı olanlar bir eve girerken galandarın bozulmuş olmasına dikkat ederler,  o yıl sıkıntılardan sorumlu olacaklarını düşünürler.

Konuştuğum kişilerden bazıları eskiden galandarda içeri kuzu alındığını söylediler. Çünkü koyun mübarektir ve berekettir.

Galandarda bir başka gelenek suda mısır haşlayıp galandar darısı pişirmektir.

Galandar, kışın ortasıdır. En şiddetli kışlar bu ayda beklenir. “ Galandar ayında gelin babası evine gitmez” şeklinde bir söz vardır. Çünkü kar çok yağar ve orda kalır.

Galandar bozma geleneğinin aynısı 14 martta, mart bozma şeklinde de vardır. Galandar hayvanlara sayılırken mart tarlalara sayılır. Yani galandarınızı bozan hayırlıysa hayvanlarınız bereketli, martınızı bozan hayırlıysa tarlalarınız bereketli olur.

[1]  https://tr.wikipedia.org/wiki/Rumi_takvim

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika