Dolar : Alış : 3.8591 / Satış : 3.8660
Euro : Alış : 4.5511 / Satış : 4.5593
HAVA DURUMU
hava durumu

trabzon17°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 167 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Ordu’daki Garip mezarlığından Gümüşhaneli Şehit Ali’nin Destanı Çıktı.

16 Kasım 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Çepni Kültürü»Ordu’daki Garip mezarlığından Gümüşhaneli Şehit Ali’nin Destanı Çıktı.
Ordu’daki Garip mezarlığından Gümüşhaneli Şehit Ali’nin Destanı Çıktı.

Kurtuluş Savaşı sırasında yaralı olarak Ordu’ya ulaşan Gümüşhaneli askerin garipler mezarlığındaki ebedi istirahatgahından adeta bir destan çıktı.

Kurtuluş Savaşı devam ederken cephede yaralanarak bulunduğu bölgeye en yakın yerleşim yeri olan Ordu’nun Mesudiye İlçesi Muzamana Köyü’ne ulaşan bir asker burada Besire Hatun tarafından köyün misafir odasına alınarak tedavi edilir.

Ancak o günün şartlarında tedavisi acilen mümkün olmayan asker, Besire Hatun tarafından iki gün boyunca çorba ve ekmekle hayata tutunmaya çalışır. Ancak daha da ağırlaşan durumuna dayanamayan asker, orada şehit düşer. Mezar taşına ‘Garip Mezarı’ yazılan şehit asker Muzamana Köyü’nde defnedilir.

2 gün boyunca köyün misafir odasında kendisine bakan ve yaralarını sarmaya çalışan Besire Hatun’a durumunun ağır olmasına rağmen yalnızca adını ve nereli olduğunu söyleyebilir. İsminin Ali, memleketinin ise Gümüşhane olduğunu Besire Hatun’a ancak söyleyebilen asker, mezar taşına, “Garip Mezarlığı, Gümüşhaneli Kurtuluş Savaşı Şehitlerinden Şehit Ali” yazılarak Mesudiye topraklarında ebediyete uğurlanır.

Artık Mesudiye’nin Şehidi

Mesudiye’deki garip mezarlığında yatan bir destanın ortaya çıkarılmasında önemli katkılar sağlayan ve kendiside Mesudiyeli olan Milliyetçi Hareket Partisi Ümraniye İlçe Başkan Yardımcısı Özgür Tepe, “Gümüşhaneli Kurtuluş Savaşı şehidimiz Gümüşhaneli Ali, artık Mesudiyemizin de şehidi olarak tarihe geçmiştir. Şehidimiz Kurtuluş Savaşı Şehidi’dir. Kurtuluş savaşı zamanın da köyümüze bir şekilde yaralı olarak ulaşan ve Nenemiz Besire hatun tarafından köyün misafir odasında çorba, ekmek ile sadece 2 gün hayatta tutulabilen şehidimiz dır. Adının Ali, memleketinin de Gümüşhane olduğunu söylemiştir. Allah bu toprakları vatan kılmak için kanını ve canını vatanına bağışlayan bu şehidimizden ve tüm şehitlerimizden razı olsun” dedi.

Haberin Kaynağı: http://www.haber29.net/gurbet/ordudaki-garip-mezarligindan-gumushaneli-sehit-alinin-destani-cikti-h13624.htmlordudaki_garip_mezarligindan_gumushaneli_sehit_alinin_destani_cikti_h13624_b5fcfsehit-ali

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika