Dolar : Alış : 3.8591 / Satış : 3.8660
Euro : Alış : 4.5511 / Satış : 4.5593
HAVA DURUMU
hava durumu

trabzon17°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 167 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Orda Bir Kıbrıs Var Uzakta

14 Ocak 2017 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Köşe Yazıları»Orda Bir Kıbrıs Var Uzakta
Orda Bir Kıbrıs Var Uzakta

Mesut YILMAZ

  Biri çıkıyor Bülent Ecevit Kıbrıs Fatihidir helal olsun ona diyerek methiyeler düzüyor bu söylemin hemen ardından farklı görüşten başka biri ortaya çıkıyor ve o da:

-Hayır efendim Erbakan Hoca olmasaydı… diye devam edip gidiyor,

-Başka bir görüşte Türkeş’i de ekleyelim efendim aman diyerek Kıbrıs meselesini siyasi bir söylemle birleştirerek paylaşımlarda bulunabiliyor.

Elbette tarihi konuşalım  ama ‘’Kıbrıs Fatihi’’ kim bunun tartışmasını mı yapacağız Allah aşkına!..

Bana sorarsanız 1974 yılında fiilen siyasetin içerisinde yer alan bütün siyasetçiler Kıbrıs meselesinde bir duruş sergilemişlerdir. Bu birlikte hareket etme kabiliyetini günümüzde ne kadar görüyoruz?

-İşte bunu tartışalım.

KIBRIS GİRİT OLMASIN

‘’Kıbrıs Girit Olmasın’’ aslında KKTC’nin ilk Cumhurbaşkanı olan Rauf Denktaş’ın Kıbrıs meselesini masaya yatırdığı ve 2004 yılında basılan kitabının ismi.

-Elbette Kıbrıs Girit Olmasın kitabı sadece basit bir kitap ismi değil. Artık Kıbrıs davasında savunduğumuz en önemli söylem niteliğini taşımakta.

-Göz göre göre elimizden kayıp giden Girit örneğinde olduğu gibi elimizden kayıp giden ikinci bir vatan toprağına tahammülümüz olamaz.

CENEVRE KONFERANSI

 Bu günlerde Kıbrıs’ta yıllardır süregelen çözümsüzlüğü gidermek için toplanan konferansa Türkiye’de Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile katıldı.

-Toplantı salonuna ellerinde haritalarla gelen iki Kıbrıs lideri (Akıncı ve Anastasiadis) sanki önceden haberleşerek salona giriş yapmışlar gibi bir hava yarattı bende.

-Ayrıca haritalar BM’ye ait kasalara kilitlendi!

Yine türlü türlü işler dönmeye başladı.

-AMAN DİKKAT!

-Ülkemizde Anayasa değişikleri hareretli bir şekilde devam ederken bu hengamede Kıbrıs’ı unutmayalım.

-Kıbrıs Türkiye’nin dünyaya açılan kapısıdır.

-Türkiye’nin tek açık olan kıyı kapısı güneydedir. İşte bunu Kıbrıs’a borçluyuz.

Atatürk’ün de bu konu hakkında söylediği sözler kulağımıza küpe olmalıdır:

‘‘Efendiler, Kıbrıs düşman elinde bulunduğu sürece ikmal yollarımız tıkanır. Kıbrıs’a dikkat ediniz. Bu ada bizim için çok önemlidir…’’
-Ada’da cesur ve bir o kadar ilkeli siyasetçi olarak lanse edilen ve bu başarısını KKTC Cumhurbaşkanlığı’yla süsleyen Mustafa Akıncı, Annan Planı’na da destek vermiş ve Annan Planı döneminde oluşturulan Barış ve Demokrasi Hareketi’nin (BDH) kurucularından olup, bu oluşumun liderliğini üstlenmiştir.

-Akıncı ve Türk Dış İşlerinin burada çok ciddi bir diplomatik hata yapacağına ihtimal vermiyorum. Zira bu ihtimal adada ki Türk varlığını ciddi şekilde tehdit edebilecek bir durumdur.

Rauf Denktaş’ın: “Referandumda evet dediğimiz taktirde Rumların da evet diyeceklerine inanarak “1 mayıs’ta avrupalıyız; tüm dertlerimiz sona erecek” propagandasını inanarak yapmış olan mehmet ali talat “Rumların gerçek niyeti çözüm değil, adanın bütünlüğüne egemenliğini yaymaktır” noktasına bugün gelebilmişse,  gelecek için bir ümit vardır diye düşünüyorum.” sözlerini dikkate almak gerekir.

 

Son olarak;

Tarihin bu günlerde bir tane daha KIBRIS FATİHİNE ihtiyacı var haberiniz ola !

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika