Dolar : Alış : 3.8591 / Satış : 3.8660
Euro : Alış : 4.5511 / Satış : 4.5593
HAVA DURUMU
hava durumu

trabzon17°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 167 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Kalandar Geceniz Kutlu Olsun

13 Ocak 2017 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Çepni Kültürü»Kalandar Geceniz Kutlu Olsun
Kalandar Geceniz Kutlu Olsun

Yusuf KURT

Malum bu gece Kalandar gecesi. Öncelikle herkese hayırlı Kalandarlar diliyorum.
Sosyal medyaya bakın şimdi, neler paylaşırlar neler… Kalandarı Rum edenler, Antik Yunan’a bağlarlar, bu zamana kadar hiç olmayan ritüelleri Yunanistan’dan ithal edip geceler, eğlenceler tertip ederler…
Avanaklık, daha doğrusu cahilliğin moda olduğu bir memlekette yaşıyoruz maalesef.
“Rumi takvim öyle ya Kalandar da Rum geleneği” gibi basit ve cahilce bir yaklaşımla her şeyi açıklamaya çalışan andaval dolu sosyal medya.

Oysa ki Rumi takvimin Rumla bir alakası olmadığını bilmez bu öküzovskiler…

Rumi takvim İslam Hz.Peygamberi’in hicreti ile başlayan HİCRİ takvim olmasıdır.
Yani ” Rumi takvim Hicri güneş takvimidir. Hicri takvimler ; Hicri şemsi ve hicri kameri diye ikiye ayrılırlar. Hicri kameri takvim ayın güneş etrafında dönmesiyle düzenlenen “ay takvimi”, Hicri şemsi takvimi ise dünyanın güneş güneş etrafında dönüşüyle hesaplanan güneş takvimidir. Buna göre; Müslümanların ramazan ayı orucu tuttuğu hicri takvim Ay (kameri) takvim iken, Rumi takvim Hicri güneş takvimidir.

Düzeltilmemiş JULİEN takvimine göre ayarlanmış olduğu için, Rumi takvim ile Miladi takvim arasında 13 günlük fark görülmektedir. Görüldüğü gibi İslam peygamberinin hicreti il başlayan bir takvim bile ismi nedeniyle insanımızda kafa karışıklığına sebep olmaktadır.


Yöremizde KALANDAR geleneği 13 Ocak gecesi çeşitli ritüellerle kutlanırken Yunanistan’da yaşayan Karadeniz göçmeni Rumlar 24 Aralığı 25 Aralığa bağlayan gece Kalanta adı verilen Noel şarkıları söyleyip Hz İsa’nın doğumunu kutlar.


Görüldüğü üzere bizim yöremizde kutlanan ” Kalandar” ile hem takvim olarak, hem de inanış olarak aynı özellik göstermezler.

Sırf adını bilemediğimiz kelimelerin her iki toplumda kullanmasından yola çıkarak “Kalandar” ritüelini Rum’a, Yunan’a bağlamak doğru değildir.

Bizim Kalandarımıza benzer ritüellerle , Azerbaycan’da, Orta Doğu’da, Orta Asya’da, Balkanlar’da benzer şekilde Kalandar etkinlikleri vardır.


Bizim Kalandarımız; yeni yılın Bolluk-bereket, sağlık, huzur, verim getirmesi için yapılan ritüeller zinciridir.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler : ,
TemaFabrika