Dolar : Alış : 3.8591 / Satış : 3.8660
Euro : Alış : 4.5511 / Satış : 4.5593
HAVA DURUMU
hava durumu

trabzon17°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 167 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Hacıemiroğulları Beyliği (Bayramlı Beyliği)

17 Ocak 2017 - 3 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Çepni Tarihi»Çepni Soyları»Hacıemiroğulları Beyliği (Bayramlı Beyliği)
Hacıemiroğulları Beyliği (Bayramlı Beyliği)

Trabzon İmparatoru II. Aleksios’un 1301 yılında Giresun dolaylarında bir Türk başbuğu ile karşılaştığını ve onu yenilgiye uğrattığını saray müverrihi Panetaros söylemektedir. Bu başbuğ da Bayram Bey veya onun bir yakını olması muhtemeldir.

Bayram Bey;
1313 yılında Ordu’da bir pazarı ele geçirmiştir.
1332 yılında çok sayıda askerle Palaio matzoukka yani Hamsiköy’e kadar geldiği ancak ağır layıplarla geri döndüğü bildirilmektedir.

Hacı Emir Bey;
Bayram Bey’in oğludur.
1357’de Maçka yöresini yağmalayıp bol ganimet elde etmiştir. Bunun üzerine III. Aleksios kızını onunla evlendirmiştir.
1380 yılında III. Aleksios’un sefere çıkmasının sebebinin Çepni Boyu tarafından ülkesine seferler yapması olduğu belirtilmektedir.

III. Aleksios 1380’de Harşit çayı kıyısındaki Bedrama kalesine gelmiş, 600 yaya askerini Kotzauta yöresine yani Kürtün ve Suma kalesine göndermiştir. Kendisi Filabonites yani Harşit çayının yukarısındaki Çepni Boyu’nun kışlaklarına giderek ordusuyla beraber Çepnilerin çadırlarını yıkmış, insanlarını öldürmüş, tebaasından bir çok tutsağı kurtarıp ülkesine geri dönmüştür. Kürtün ve Suma kalesine gönderdiği 600 askeri Kürtün’deki Çepnilere baskın düzenlemiş ve başarılı olmuşlardır.
Ancak savaşçı Oğuz boyu olan Çepni Boyu geri dönüşte Rum askerlerini yakalamış ve onları kovalamışlardır. Rumlara büyük kayıplar verdirmişlerdir.

Bu hadise Çepni Boyu’nun, Harşit boylarında, Harşit’in kollarında, yakın çevredeki yaylak ve kışlaklarda, Kürtün’de Çepni Boyu’nun yurt tuttuğunu göstermektedir.

Hacı Emir Bey,
1386 yılında hastalanıp yatağa düşünce beyliği Süleyman’a verip posta onu oturtmuştur. İyileşse de oğlunun görevinde kalacağını, kendisinin günlerini Tanrı’ya ibadet ederek geçireceğini söylemiştir ancak Hacı Emir iyileşince tekrar beyliği almak istemiştir.
Daha akıllı bir devlet yöneticisi olan Süleyman bey halkın da desteğini görünce babasına direndi ve baba oğul arasında düşmanlık peydah olmuştur. Bu çatışmaya kadar gitmiştir.
Yine bir Çepni beyi olan ve Niksar Çarşamba dolaylarında hakimiyetini sürdüren Taceddin Çelebi bu çatışmayı duyunca fırsat bilir askerleriyle Bayramlı Beyliği’nin üzerine yürümüştür. Süleyman Bey onu dar bir bölgede sıkıştırarak yenmiştir. böylece güzel bir savaş örneği de sergilemiştir. Ağır yenilgi alan Taceddinoğulları beyliğinin merkezi Niksar ile beyliğe ait Reşadiye Kadı Burhaneddin tarafından ele geçirilmiştir. Reşadiye, Süleyman Bey’e verilmiştir.

Süleyman Bey;
1396 yılında Trabzon imparatorluğuna ait Giresun kalesini ele geçirmiştir.
Bayramlı hanedanı albiya denilen Ordu yöresi ile Giresun’u fethederek buralara yoğun Türk nüfusu akışını sağlamıştır.

Çepni beyliği olan Hacıemiroğulları’nın hakimiyeti altında bulunan diğer boylara ait nüfuslar

Çepniler 4 yer adıyla,
Eymürler 2 yer adıyla
Döğerler 1 yer adıyla
Avşarlar 1 yer adıyla
Alayuntlular 1 yer adıyla
İğdirler 1 yer adıyla
Karkınlar 1 yer adıyla
Bayındırlar 1 yer adıyla
Yüreğirler 1 yer adıyla

Kaynak: SÜMER, Faruk, Oğuzlar,Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı Yayınları, İstanbul 1999, s.323-326

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika