Dolar : Alış : 3.8591 / Satış : 3.8660
Euro : Alış : 4.5511 / Satış : 4.5593
HAVA DURUMU
hava durumu

trabzon17°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 167 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Gümüş sikkemiz Ankara yolcusu

18 Kasım 2016 - 0 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Çepni Kültürü»Gümüş sikkemiz Ankara yolcusu
Gümüş sikkemiz Ankara yolcusu

Gümüşhane Valisi Okay Memiş, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Gümüşhane’de basılan Gümüş Sikke’nin Başbakanlık Çankaya Köşkü’nde sergileneceğini söyledi.

Gümüşhane Valisi Okay Memiş, Osmanlı İmparatorluğu döneminde Gümüşhane’de basılan Gümüş Sikke’nin Başbakanlık Çankaya Köşkü’nde sergileneceğini söyledi.

Memiş, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, T.C. Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde 81 vilayeti tanıtan birer obje istenildiğini belirterek, “Bu objelerin konulacağı alan 20-30 santimetrelik bir alan olarak belirlendi. Başbakanlık, Çankaya Köşkü’nde 20-30 santimetrelik bir alanı kapsayan yer verildi. Bizden de Gümüşhane’yi tanıtan bir obje istendi” dedi.

Valilik olarak yaptığımız araştırmada ve ilgili kurumlarla yapılan değerlendirmede öncelik olarak Gümüşhane adının geldiği bir adet gümüşten yapılmış “Gümüş Ev” gönderilmesinin düşünüldüğünü anlatan Vali Memiş, şöyle devam etti: “Ancak, Gümüşhane’de Kanuni Sultan Süleyman döneminden başlamak üzere darphanemizde Gümüş Sikkelerin basıldığı bir şehir olması üzerine bu gümüş sikkelerden saf gümüşten bir tane gümüş sikke yaparak Başbakanlığa gönderilmesine karar verdik. Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğümüzde böyle bir sikkenin yapılması ise şu anda tamamlandı.”

KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN ADINA BASILAN GÜMÜŞ SİKKE

Vali Memiş, Kanuni Sultan Süleyman adına Gümüş İşlemeciliği Atölyesinde yapılan Gümüş Sikke hakkında da bilgi vererek, “Gümüş Sikke, 15 santimetre çapında 400 gram ağırlığında saf gümüşten yapıldı. Bunu siyah bir muhafaza içerisine koyarak gelecek hafta Başbakanlığa göndereceğiz. Başbakanlık Çankaya Köşkü’nde ilimize ayrılan bölüme ilimizi temsilen konulacaktır” diye konuştu.

İbrahim Özdemir-Figen Tok
Haber Kaynağı: Olay Gazetesigumus_sikkemiz_ankara_yolcusu_h16494_30fdd

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika