Dolar : Alış : 3.8591 / Satış : 3.8660
Euro : Alış : 4.5511 / Satış : 4.5593
HAVA DURUMU
hava durumu

trabzon17°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 167 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Şalpazarı’nı “Burası Gelişmez” Diye Kandırdılar !

02 Aralık 2016 - 1 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Haberler»Ekonomi»Şalpazarı’nı “Burası Gelişmez” Diye Kandırdılar !
Şalpazarı’nı “Burası Gelişmez” Diye Kandırdılar !

Ercan KANDEMİR

Bunun adı öğrenilmiş çaresizliktir. Üzerinde korkutulmuş insan sendromu sosu da var. Biz Şalpazarılıların çoğu sorgulamayan ve gelişime kapalı olan düşünce yapısındayız. Size bunu kanıtlamamdan korkuyor musunuz ? O halde okuyun.

Yüzyıllardır ev ve küçük tüketime dayalı dükkanlardan ve geleneksel, çağımızda ilkel sayılabilecek üretim atölyelerinden başka bir şey yapılmayan Şalpazarı’nda bizleri ilçemizin gelişmeye uygun bir coğrafi yapıya sahip olmadığını inandırdılar. İnsanlarımız küçük atılımlar ile büyük başarılar bekledi, mücadele etmeden başarmak istedi, bir çok işi deneyenler oldu fakat başaramayınca ve mahalle baskısının da etkisiyle kendilerini çaresiz hissettiler. Bir kaç denemeden sonra ilçesini çok terk edenler oldu.

Şalpazarı’nda kişi bir iş yapmaya kalkıştığında çevresindekiler onu

“Burası Şalpazarı burada bir şey olmaz.”

“Boş iş bırak bunları git bir sigortalı işe gir.” (Fabrikatörlerin kölesi ol.)

“Şalpazarı dağlık taşlık, burası gelişmez.”

“Bırak şu boş hayalleri.”

bunun gibi hezeyanlarla çaresizliğe alıştırdılar ve onu çaresizliğe alıştırdılar. Bu öğrenilmiş çaresizlik varlığını nesilden nesile aktarıyor. Büyükler gençlere;

“Buradan birşey olmaz. Git İstanbul’a sigortalı bir işe gir, hayatını kurtar.” der. Genç Şalpazarı’na bir iş yeri açmak istese de “Biz ticareti beceremeyiz. Boş işlerle uğraşma.” diyerek öğrenilmiş çaresizliğe itilir. Halbuki denemeden, mücadele etmeden başarı olmaz.

Öğrenilmiş çaresizlik yüzünden kendi insanlarımız kendi vatanını, doğduğu yeri başarısızlık bölgesi, gurbeti ise başarı zirvesi olarak görmeye başladı. Bu öğrenilmiş çaresizlik Şalpazarı insanını atalete sürükledi. Yani hiç bir şey denemeden, “Şalpazarı’nda bir şey olmaz.” “Şalpazarı dağlık, burası gelişmez.” diyorlar.

Şalpazarı’nın yaşadığı bu durumu Doğu Karadeniz’in tamamı yaşıyor aslında. Doğu Karadeniz’e dağlık olduğu için tren yolu yapılamazdı değil mi ? Biraz sonra vereceğim örnek bu anlayışı yıkıp dökecek.

Artık insanlarımız korkutulmuş insan sendromu yaşıyorlar. Batma korkusundan, kaybetme korkusundan, mahalle baskısından dolayı itibar korkusundan, avanak-ahmak durumuna düşme korkusundan  insanlarımız hiçbir şey denemiyor, deneyemiyor, girişimcilik yapamıyorlar. Metropollere gidip sermayedarların kölesi oluyorlar. Şalpazarılılar öğrenilmiş çaresizliğin, ataletin etkisiyle artık korkutulmuş insan sendromu yaşıyor. Bu son nokta.

Böyle giderse batacağız yada deneyerek, mücadele ederek çıkacağız !

Beşikdüzü Süt Mamülleri, Kebir Süt, Tonya Kooperatif’in süt ürünleri araçları Kayseri’de, İstanbul’da Türkiye’nin bir çok noktasında dolaşıyor !

Peki neden Şalpazarı Süt Mamülleri yok ? Neden Şalpazarı Et ve Süt Ürünleri firmasının araçları Türkiye’nin dört bir yanına ürün sevkiyatı yapmıyor ?

Adını şal dokumalarından, kumaş pazarından alan Şalpazarı’nın neden tekstil fabrikası yok ? Çorap da mı üretemeyiz ?

Neden turizm acentelerimiz yaylalara turist getirip gezdirmiyor ? Onca boş evler var, bunlar neden ev sahipleri tarafından pansiyona çevrilemesin ? Neden turistik, ahşap otellerimiz yok ? Neden yayla turları yapılmıyor ?

Şalpazarılıların ve Doğu Karadenizlilerin yaşadığı öğrenilmiş çaresizliğin etkileri bizi yok edecek !

O halde beyninizi gelişmeye, araştırmaya ve SORGULAMAYA açın ki yok olamayalım !

Bizim oralara tren yolu gelmezdi değil mi ?

Aşağıdaki fotoğraflar İsviçre’deki dağlardan geçen demir yolu. Üzerinden tren de geçiyor ha !

isvicre-de-nefes-kesici-tren-yolculugu-jungfrau-pilatus-demiryolu-bernina-demiryolu-1528360isvicre-de-nefes-kesici-tren-yolculugu-jungfrau-pilatus-demiryolu-bernina-demiryolu-1528362

Mount Pilatus is a mountain overlooking Lucerne in Central Switzerland. It is composed of several summits of which the highest (2,128 m) is named Tomlishorn. Another summit named Esel (2,119 m) lies just over the railway station. The top can be reached with the Pilatus railway, the world's steepest cogwheel railway, from Alpnachstad, operating from May to November (depending on snow conditions), and the whole year with the aerial panorama gondolas and aerial cableways from Kriens. Both summits of Tomlishorn and Esel can be reached with a trail.

isvicre-de-nefes-kesici-tren-yolculugu-jungfrau-pilatus-demiryolu-bernina-demiryolu-1528364isvicre-de-nefes-kesici-tren-yolculugu-jungfrau-pilatus-demiryolu-bernina-demiryolu-1528365

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Emy
26 Aralık 2016 - 21:37

Harika bir yazi, insan icin yapilamaz diye bir sey yok. Yeterki insanlarin bir vizyonu, hedefi olsun! Organize olamiyoruz bence. Egitimli azimli insanlar bir araya gelip ciddi girişimlerde bulunmali! Hollanda’ da gördüm, adamlar batakligin icinden gecen tren yolu yapmislar, biz olsak orada yasamaya tenezzül etmezdik, adamlar islah etmiş! Onlarda insan, biz de! Bizim de onlardan eksigimiz yok, yeterki, görgü, bilgi ve azimle daha iyisini isteyelim, gercekten isteyene Allah da nasip eder (:

İlgili Terimler :
TemaFabrika