Dolar : Alış : 3.7777 / Satış : 3.7845
Euro : Alış : 4.6367 / Satış : 4.6450
HAVA DURUMU
hava durumu

trabzon14°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 32 Kategoride 167 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Azerbaycan’da Bir Çepni Kenti Cabanı !

11 Nisan 2016 - 17 views kez okunmuş
Ana Sayfa » Çepni Yerleşimleri»Azerbaycan»Azerbaycan’da Bir Çepni Kenti Cabanı !
Azerbaycan’da Bir Çepni Kenti Cabanı !

Bu güne kadar Çepnileri büyük oranda Anadolu toprakları, az biraz da Safevi Türk devletinin mirasçısı Güney Azerbaycan üzerinden değerlendirdik. Ancak araştırdıkça görüyoruz ki Çepni boyunun izlerini ta Doğu Türkistan’dan, Balkanlarda Dobruca’ya kadar Türklerin hüküm sürdüğü tüm coğrafyada görmek mümkün oluyor. Bu da Türk Milleti’nin aslında bir bütün halinde olduğunu bizlere gösteriyor.

Türk Milleti’ni birbirinden ayrı görünüme sokan onun çeşitli adlarla kurmuş olduğu devletler, şehirler ve topluluklardır. Türkler bir bütün olarak algılayabilmenin tek yolu da köken bilinciyle tarihini, kültürünü, yaşayışını, sanatını irdelemekten geçer. Çünkü irdeledikçe karşılaştığınız bilgiler Türk Milleti’nin nasıl da bir bütün halinde var olduklarını meydana çıkarıyor.

Azerbaycan’da bir kent, adını Çepni boyundan alan bir kent. Azerbaycanlılar da bu kentin Oğuzların Çepni boyundan geldiğini söylemekteler. Azerbaycan’ın Şamaxı rayonunda Dağeteği arazisinde bir Çepni kenti olan Cabanı kenti…Cabanı Çepni

Kent, Cabanı yaylasının yamacına kurulduğundan bu adı almıştır. Kentin ahalisini muhtemelen Çepni Türkleri başta olmakla birlikte Ahkıska Türkleri ve Ruslar oluşturuyor.

Azerbaycan’da tek Çepni yerleşimi Cabanı değil. Kelbeçer rayonunda  Çepli, Göyçay rayonunda Çepni, Quba kazasının Şabran mahalinde Çepni, Kürdemir rayonunun Karrar kentinin üç hissesinden birinin adı Çepni yer adları da bize gösteriyor ki Azerbaycan’da hatırı sayılır Çepni yerleşimleri ve nüfusu bulunmakta. Çepnilerin izini sürmeye devam edeceğiz.

Ercan Kandemir

Sanat Tarihçisi

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

muahmmet ali
13 Nisan 2016 - 19:29

sadece orda değil , mesela o üsteki haritada yeşil alan olan yerin haricinde birde , ermenistana yakın göl varya , o gölün kuzey tarafında çapanlı ve çaparlı köyleri var , kuzey batı azerbaycan yani , ayrıca bağdatta çepni mahallleri köyleri var , hatta sayabileceğim o kadar çok semtler köyler varki ırakta

Çepni Boyu
14 Nisan 2016 - 16:45

Bu yerleri kaleme alıp bize gönderin yayınlayalım.

TemaFabrika